Realizowane są prace z zakresu projektowania systemów sterowania oraz badania nad nowymi układami sensorowymi. W zakresie systemów sterowania projektowana jest zarówno platforma sprzętowa jak i oprogramowanie. W ramach systemów sterowania wykorzystywane są również technologie i programowanie mobilne. Projektowane systemy sterowania zorientowane są w szczególności na zastosowania medyczne, bioinżynieryjne i „healthcare”.

W 2018 zakończono realizowane w Multilaboratorium cztery projekty na prace przedwdrożeniowe w ramach projektu „Inkubator Innowacyjności+” – współfinansowanego ze środków finansowych projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4):

  • System monitorowania oddechu, pulsu oraz pozycji ciała podczas snu z wykorzystaniem urządzeń mobilnych,
  • Środowisko rehabilitacyjne z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości oraz rozszerzonej rzeczywistości,
  • Rehabilitacyjna kamizelka oscylacyjna,
  • System monitorowania oddechu i wspomagania rehabilitacji dróg oddechowych.

W ramach projektów opracowano rozwiązania na wysokim poziomie gotowości technologicznej.

Obecne prace badawcze, realizowane w obszarze techniki sensorowej, prowadzą do uzyskania nowatorskich czujników i metod pomiarowych. Wykorzystanie mikrokontrolerów oraz radiowych technologii teletransmisyjnych umożliwia opracowywanie struktur inteligentnych sensorów i sieci sensorowych.

W laboratorium opracowano kilka rozwiązań zgłoszonych do ochrony patentowej z zakresu „healthcare” oraz radiowego monitorowania osób i rzeczy.